Trening Funkcji Poznawczych / Neurorehabilitacja
Trening Funkcji Poznawczych Łódź Neurorehabilitacja
Kierowany głównie do pacjentów z otępieniami, po udarach lub też seniorów.
W konsekwencji każdego uszkodzenia mózgu po przebiegu udaru lub urazu oraz chorób przewlekłych jak Alzhaimer może dojść do uszkodzenia funkcji. Warunkują one prawidłowe relacje z otoczeniem oraz efektywne poruszanie się w świecie zewnętrznym. Wyróżnia się wśród nich funkcje poznawcze (determinujące efektywność poszukiwania, odbioru i przetwarzania informacji), wykonawcze (zarządzające i kontrolujące zachowanie) i emocjonalno – afektywne (determinujące typ i siłę reakcji emocjonalnych oraz ogólny nastrój). Ich zaburzenie upośledza zachowanie pacjenta niejednokrotnie bardziej niż deficyt ruchowy.
Najczęstrze trudności:
To zaburzenia pamięci i uwagi pochodzenia ogólnomózgowego oraz nadreaktywność na bodźce (głośne dźwięki, intensywne światła), które w przypadku udaru lub urazu mózgu są specyficzne dla pierwszych kilku lub kilkunastu miesięcy.
Trening funkcji poznawczych
Ćwiczenia funkcji poznawczych mają różne formy. Są dostosowane przez Terapeutę do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia Pacjenta. Czasami są wykonywane przy pomocy akcesoriów lub programów komputerowych.
Przykładowe ćwiczenia:
- ćwiczenia funkcji uwagowych: skupianie uwagi na wybranych elementach zadania, przerzucanie uwagi z obiektu na obiekt,
- ćwiczenia funkcji wykonawczych: hamowanie reakcji w odpowiedzi na konkretne obiekty, planowanie i kontrolowanie wykonania zadania,
- ćwiczenia pamięci: przechowywanie informacji przez krótki czas w pamięci, posługiwanie się posiadaną wiedzą
- ćwiczenia spostrzegania: rozpoznawanie rodzajów i właściwości obiektów, rozpoznawanie ułożenia obiektów w przestrzeni,
- ćwiczenia językowe, matematyczne, zadania logiczne.